Home Interesting articles Diseases of dogs Usunięcie migdałków
Usunięcie migdałków
No translation available.

u psów i kotów (tonsillectomia) 

Wskazania:  
  • przewlekle nawracające zapalenie migdałków 
  • ostre powiększenie migdałków powodujące mechaniczną niedrożność 
  • nowotwory migdałków 
Przed zabiegiem należy wykonać badania kwalifikujące pacjenta do operacji - badanie ogólne (ze szczególnym uwzględnieniem układu krążenia) i badania krwi.
 
przewlekłe zapalenie migdałków
Zabieg jest przeciwwskazany u zwierząt z ostrym zapaleniem migdałków - może prowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji bakteryjnej. 

Przebieg zabiegu: 

Celem zabiegu jest całkowite usunięcie migdałków z jak najmniejszym urazem tkanek oraz jak najskuteczniejszym zatamowaniem krwawienia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, najlepiej z zastosowaniem rurki dotchawiczej (profilaktyka zachłyśnięcia krwią). Migdałki należy złapać kleszczykami hemostatycznymi, następnie podwiązać wchłanialną nicią chirurgiczną i usunąć. 
 
 
Po usunięciu migdałka można wykonać badanie bakteriologiczne, cytologiczne oraz histopatologiczne tkanki. 

Możliwe powikłania pooperacyjne:  
  • krwawienie 
  • zachłystowe zapalenie płuc - w przypadku nie zastosowania rurki dotchawiczej 
  • zakażenie rany pooperacyjnej 

W celu uniknięcia powikłań należy zwierzę hospitalizować przez 1-3 dni po zabiegu oraz przestrzegać zaleceń dotyczących opieki pooperacyjnej. 

Opieka pooperacyjna:

U psów i kotów poddanych zabiegowi usunięcia migdałków zalecana jest 24-godzinna głodówka. W tym czasie należy pacjenta odżywiać drogą pozajelitową (np. dożylnie). Po zabiegu w zależności od stanu zwierzęcia i preferencji lekarza podaje się antybiotyki, leki przeciwzapalne (kortykosteroidy lub niesterydowe leki przeciwzapalne). Po 24 godzinach od zabiegu można stopniowo wprowadzać pokarmy półpłynne, a od 4-5 doby pokarmy stałe. Całkowite wygojenie ran pooperacyjnych następuje 10-14 dni po zabiegu. 


Autor: lek. wet. Maja Ingarden (2006-05-05)

 
elektrokauteryzacja krwawiących naczyń

 

wygląd krypt tuż po zabiegu