No translation available.
u psów i kotów (tonsillectomia)
Wskazania:
- przewlekle nawracające zapalenie migdałków
- ostre powiększenie migdałków powodujące mechaniczną niedrożność
- nowotwory migdałków
Przed zabiegiem należy wykonać badania kwalifikujące pacjenta do operacji - badanie ogólne (ze szczególnym uwzględnieniem układu krążenia) i badania krwi.
|
 |
Zabieg jest przeciwwskazany u zwierząt z ostrym zapaleniem migdałków - może prowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji bakteryjnej.
Przebieg zabiegu:
Celem zabiegu jest całkowite usunięcie migdałków z jak najmniejszym urazem tkanek oraz jak najskuteczniejszym zatamowaniem krwawienia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, najlepiej z zastosowaniem rurki dotchawiczej (profilaktyka zachłyśnięcia krwią). Migdałki należy złapać kleszczykami hemostatycznymi, następnie podwiązać wchłanialną nicią chirurgiczną i usunąć.
Po usunięciu migdałka można wykonać badanie bakteriologiczne, cytologiczne oraz histopatologiczne tkanki.
Możliwe powikłania pooperacyjne:
- krwawienie
- zachłystowe zapalenie płuc - w przypadku nie zastosowania rurki dotchawiczej
- zakażenie rany pooperacyjnej
W celu uniknięcia powikłań należy zwierzę hospitalizować przez 1-3 dni po zabiegu oraz przestrzegać zaleceń dotyczących opieki pooperacyjnej.
Opieka pooperacyjna:
U psów i kotów poddanych zabiegowi usunięcia migdałków zalecana jest 24-godzinna głodówka. W tym czasie należy pacjenta odżywiać drogą pozajelitową (np. dożylnie). Po zabiegu w zależności od stanu zwierzęcia i preferencji lekarza podaje się antybiotyki, leki przeciwzapalne (kortykosteroidy lub niesterydowe leki przeciwzapalne). Po 24 godzinach od zabiegu można stopniowo wprowadzać pokarmy półpłynne, a od 4-5 doby pokarmy stałe. Całkowite wygojenie ran pooperacyjnych następuje 10-14 dni po zabiegu.
Autor: lek. wet. Maja Ingarden (2006-05-05)
|
 |
|