7. WILCZE PAZURY - PODWÓJNE OSTROGI

Wzorzec wymaga  u briarda posiadania kompletu czterech pazurów (po dwa na każdej  tylnej kończynie), przy czym brak choćby jednego pociąga za sobą dyskwalifikację i wykluczenie z hodowli. Każdy z czterech pazurów powinien mieć fundament kostny, przy czym dopuszcza się możliwość, że jedna lub dwie spośród czterech kości będą mieć strukturę luźnej chrząstki, nie połączonej z kością śródstopia. Ostroga całkowicie pozbawiona fundamentu kostnego jest stosunkowo łatwa do  identyfikacji już u nowo narodzonego szczenięcia, tzn. bardzo miękka w dotyku i płaska jedno- lub dwustronnie, w zależności od tego czy brak jednej, czy dwóch kości. Dopuszcza się brak jednej kości w podwójnych ostrogach przy dobrze wykształconych 2 kościach pozostałych i ewentualnie jednej kości szczątkowej (luźnej). Brak dwóch z czterech kości jest wadą dyskwalifikującą.
Podwójne ostrogi są nisko osadzone, a same pazury powinny mieć kształt szablasty, jak najmniej półokrągły, wtedy  bowiem mają tendencję do wrastania w skórę. Przy zaokrąglającym się kształcie któregoś z pazurów należy to kontrolować i systematycznie przycinać.
Szczenięta  o nieprawidłowych ostrogach (brak pazura lub dwóch kości w ostrogach) powinny mieć w metryce adnotację "Niehodowlany".

Schemat różnych wariantów budowy fundamentu kostnego w ostrogach u briarda:
 
Wariant 1 - Idealny
 
Wariant 1 - Idealny. Pies może otrzymać CWC, CACIB i wszelkie inne tytuły Zwycięzcy.
a) każda z czterech kości silnie wykształcona, dobrze wyczuwalna, przyrośnięta do kości śródstopia;
b) podwójne kości zrośnięte ze sobą jedno- lub dwustronnie i przyrośnięte do kości śródstopia;
c) dopuszczalna możliwość jednej lub dwóch kości (na cztery) luźnych, o budowie szczątkowo-chrząstkowej, nie przyrośniętych do kości śródstopia.

 Wariant 2 - Błędny
 
Wariant 2 - Błędny. Pies nie może otrzymać CWC/CAC w związku z brakiem jednej z czterech kości w ostrogach.
a) brak jednej kości w ostrodze przy pełnym fundamencie kostnym w drugiej ostrodze;
b) brak jednej kości w ostrodze, przy czym dopuszcza się, iż jedna z trzech pozostałych kości ma budowę szczątkową, luźną.
 
Wariant 3 - Wadliwy
 
Wariant 3 - Wadliwy. Dyskwalifikuje i wyklucza psa z hodowli w związku z brakiem dwóch z czterech możliwych kości w ostrogach.
a) obustronny brak jednej kości;
b) jednostronny brak dwóch kości.

Artykuł, zdjęcia, rysunki są własnością Klubu Briarda i Beaucerona w Polsce i są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie całości lub fragmentów bez zgody Klubu zabronione.