Home Club Shows - Archives Briards 2001 - 6th CLUB SHOW OF BERGER DE BRIE

 

Konstantynów Łódzki (Oddział Łódź) – 8-9.09.2001

Judges: Jadwiga Niciewicz, Poland (B, P, Y, V.Class),
Marzio Santopietro, Italy (remaining classes).
[102 briards entered / 88 - exhibited].

BRIARDS

  • Club Winner, Best Black Male
    Jun.Ch.PL DEMON Batina, born 30.04.98, (Ch.Agassi Nadina x Eimy Chlupate Srdce), breeder - Bogusława Glormes, Wodzisław Śl., owner - Igor Bujakowski, Piotrków Trybunalski.
  • Best Fawn Male
    Ch.CZ, SK, PL AMADEO Antisc Avalanche ((later Int.Ch.), IPO.I, born 18.02.97, (Int.Ch.Quemao du Domaine des Cypres x Ch.Hayde Jesed), breeder - Martina Volfova, Czech Republic, owner - Zdenka Cervenkova, Czech Republic.

  • Club Winner, Best Black Female & BOB
    Ch.CR, SK, PL BARBE Batina (later Multi Ch.), born 22.03.99, (Ch.Agassi Nadina x Eimy Chlupate Srdce), breeder - Bogusława Glormes Wodzisław Śl., owner - Martina Volfova, Czech Republic.
  • Best Fawn Female,  Best Polish Female
    Jun.Ch.PL MITA z Pierwszej Ligi, (later Ch.), born 13.07.97, (Ch.If de Beaulieu x Ch.Ayrine z Antily), breeder - Joanna Karoń, Zawiercie, owner - Małgorzata & Grzegorz Kazanowscy, Łódź.

  • Club Junior Winner - Male & Best Junior
    BORYS Batangas, fawn, born 24.04.00, (Merveilleux de la Foret d’Emeraudes x Ch.Mita z Pierwszej Ligi), breeder - Małgorzata Kazanowska, Łódź, owner - Karol Zganiacz, Konstantynów Łódzki.
  • Best Young Black Male
    UNIK Variete (later Ch.), born 16.10.00, (Int.Ch.Kier z Gniazda Sowy x Ch.Fanette des Carrieres Noires), breeder - Ewa D.Sobolta, Łódź, owner - E.D.Sobolta & Wojciech Kaszczyk, Łódź.

  • Club Junior Winner - Female
    ZSA-ZSA des Enfants de Lutece (later Ch.), black, born 26.05.00, (Ch.Fr.Haicou de la Maison de Suzie x Ricaine des Enfants de Lutece), breeder - D. & M. Schoenmakers-Conings, Belgium, owner - Wojciech Kaszczyk, Janowice.
  • Best Young Fawn Female
    AMELIA z Wojtkowizny, born 18.04.00, (Int.Ch.Kier z Gniazda Sowy x Ch.Agie Goldi’s Filia), breeder - Małgorzata Kaszczyk, Janowice, owner - Danuta Kortus, Poznań.

  • Best Baby
    SANS SOUCIS FRENCH de la Foret d’Emeraudes,fawn, born 27.04.01, (Mielo des Marais de St.Brice x Jasmine de la Foret d’Emeraudes), breeder - F.Trainel-Pillard, France, owner - Pavla Firlova, Czech Republic.

  • Best Puppy
    CLOU Batina (later Ch.), black, born 1.02.01, (Ch.Booker Nadina-sis x Eimy Chlupate Srdce), breeder - B.Glormes, Wodzisław Śl., owner - Leszek Czogalik, Wodzisław Śląski.

  • Best Veteran
    Int.Ch.CZARLI JUNIOR z Wuzlandii, IPO.II, fawn, born 8.10.92, (Int.Ch. Atlantic Alanco x Brita z Wuzlandii), breeder - Daniela Jóźwiak, Poznań, owner - Barbara Janyga, Poznań.

  • Best Kennel
    1st. BATINA, owner -  Bogusława Glormes, Wodzisław Śl.
  • 2nd  - BATANGAS, owner - Małgorzata Kazanowska, Łódź.

  • Best Polish Studi
    1st. Int.Ch.CZARLI JUNIOR z Wuzlandii, IPO.II, fawn, born 8.10.92, (Int.Ch.Atlantic Alanco CS x Brita z Wuzlandii, IPO.II), breeder - Daniela Jóźwiak, owner - Barbara Janyga, Poznań.
  • 2nd .  Int.Ch.KIER z Gniazda Sowy, IPO.I, fawn, born 27.08.96, (Ch.Cmec du Pacha’Moor x Ch.Harda Variete), breeder - Janina Krawczyk, Łącko, owner - Wojciech Kaszczyk, Janowice.

  • Best Foreign Stud
    1st - Int.Ch.FALCO Kasiterit, IPO.I, fawn, born 20.01.95, (Ch.Nindja of the Gloaming x Int. Ch.Baby Kasiterit), breeder - Monika Miksikova, Slovakia, owner - Alice Filipova, Czech Republic.
  • 2nd - Ch.AGASSI Nadina, IPO.I, black, born 22.03.95, (Int.Ch., Zw.Św.Onassis du Clos des Cedres x Int.Ch.Consuela Vigo), breeder - Nada Stralkova, Czech Republic, owner - Daniela Svatosova, Czech Republic. 

  • Best Brood
    1st - EIMY Chlupate Srdce, fawn, (Int.Ch., World.Win.Arrow Vigo x Abomey z Colorada), breeder - CR, owner - Bogusława Glormes-Dawidowicz, Wodzisław Śląski. 
  • 2nd - ANOUSCHKA Campanella, fawn, born 7.10.94, (Int.Ch.Dynamo de la Corse Sauvage x Int.Ch.Elfi Jesed), breeder & owner - Pavla Firlova, Czech Republic.

  • Best Black Litter
    1st - „U” VARIETE, (Int.Ch.Kier z Gniazda Sowy x Juliette Variete), breeder - E.D.Sobolta, Łódź. 
  • 2nd - „B” ASPERADOS, (Ch.Agassi Nadina x Szanta Bayard), breeder - Piotr Gościmski, Poznań.

  • Best Fawn Litter
    1st - „C” BATANGAS, (Ch.Taiko du Champ d;Ardoye x Ch.Mita z 1 Ligi), breeder - Małgorzata Kazanowska, Łódź. 
  • 2nd - „E” Z KRAINY MGIEŁ, (Leho des Pitr’Engoele x Int.Ch.Noblet du Moulin d’Eau), breeder - Dorota Jakubowska, Kobylnica.